10 Yerli yapım 1 Animasyon etmedi

2009’da 70 yeni yapımla sayısal rekor kıran Türk sineması kâr ve kalite olarak 1 milyon 400 bin seyirciye ulaşan Buz Devri III’ün gölgesinde kaldı. 100 bine ulaşamayan 44 yapım zarar etti

Çevrilen film sayısı olarak 2009’da rekon kıran Türk sinema sektörü, gişede hüsran yaşadı. Sinema sektörünün en tanınmış PR’cılarından Nizam Eren’in Sinema Gazetesi’nde de yayınlanan araştırmadan da faydalanarak ortaya koyduğu rakamlar, sektörün büyük bir açmazda olduğunu ortaya koyuyor… >>>

SON İKİ YILA İVEDİK DAMGASI

Birkaç filmin gişe başarısının istatistikleri yanılttığını belirten Eren, yıl boyunca yaklaşık 17 milyon 250 bin biletli seyircinin salonlara geldiğini bunların 4 milyon 331 bin adedinin Recep İvedik II’yi izlediğini hatırlatan Eren, geri kalan 69 filmin durumunun bu küçük örnekten anlaşılabileceğini söyledi. 2009’un bazı sinemacılar açısından gerileme ifade ettiğini bildiren Nizam Eren şunları söyledi:

“Vizontele, Vizontele Tubaa ve Organize İşler ile 2 milyon barajını aşan Yılmaz Erdoğan 31 Aralık itibariyle gişede hüsran yaşadı. Film şu an yüzde 50 indirimle oynuyor ama Erdoğan bu filmiyle eski başarılarının yanına bile yaklaşamayacak. Aynı durum Çağan Irmak için de geçerli. Irmak bir önceki yıl Issız Adam ile 2 milyon 750 seyirci toplamıştı, yeni filmi Karanlıktakiler 120 binde kaldı. Kurtlar Vadisi Gladio da 2009’un hayal kırıklığı yaratan bir diğer yapımıydı.”

TÜRK SİNEMASINDA 3D YILI

Avatar, Buz Devri III, Yeni Yıl Şarkısı gibi 3D Hollywood yapımlarının birçok ülkenin ulusal sinemasında olduğu gibi Türkiye’de yerli sinemaya darbe vurduğunu kaydeden Nizam Eren, bu yıl Türk sinemasında 3 boyutlu filmler çekileceğinin de müjdesini verdi. Çekilen 70 filmden 44’ünün 100 bin barajını aşamayarak zarar ettiğini ifade eden Eren, “12 yapım da bu barajı aşmasına rağmen yüksek kopya sayısı ve reklam harcamaları sebebiyle zarar ettiğini düşünüyorum. Geri kalan 14 filmin en azından zarar etmediği, küçük de olsa kar edebildiğini gösteriyor” dedi.

RAKAMLARLA SİNEMADA 2009

Toplam film sayısı    70

Yılın en çok gişe yapan filmi    Recep İvedik II  (4 milyon 331 bin kişi)

Kesilen bilet sayısı    17 milyon 250 bin (yaklaşık)

En yüksek hafta sonu açılışı    13 Şubat / Recep İvedik – 1 milyon 209 bin 403 kişi

En çok film çıkan ay    Ekim – 11 adet

En az film çıkan ay    Mart – 5 adet

En çok film çıkan hafta    18 Eylül, 6 Kasım, 18 Aralık 4’er film

En çok bilet kesilen hafta    13-19 Şubat 2009-

2 bin 575 bin 383 adet

En kötü haftasonu açılışı    Mazi Yarası – 8 sinemada

3 gün 227 kişi

En fazla kopya sayısı    390 kopya Recep  İvedik

En az kopya sayısı    4’er kopya ile ‘Hayatın Tuzu’ ve ‘Havar’

70 film için kopya sayısı    6 bin 501 / 6.5 milyon dolar

Sayı arttı SEYİRCİ azaldı

• Geçen yıl film sayısı artmasına karşın kesilen bilet sayısı azaldı. 2009 yılında şirket kampanyalarının yapılmaması, (gençturkcell’in 1 bilete 1 bilet bedava gibi), domuz gribi gerçeği, ekonomik durum ve filmlerin genel kalitesi izleyiciyi salonlardan uzaklaştırdı.

• 3D Hollywood yapımları, normal filmlerin iki katı olmasına rağmen gişede artan bir başarı elde ettiler. Söz gelimi Buz Devri III’ü 1 milyon 400 bin kişi izledi.

• Sadece 3 korku filmi çekilirken 7 romantik komedi gösterime girdi. Son 10 yılda gösterime çıkmayan tür yine western oldu ve 2010’a kaldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s