Teknolojide Son Nokta

Sen hiç fotoğraflarına başka bir araç kullanmadan parmaklarınla tıkladığını, bir parça kağıt üzerinde oyun oynadığını, gazetende film seyrettiğini ve doğrudan avuç içinde beliren bir hesap makinesini hayal ettin mi?

İşte kulağa çok hoş gelen tüm bu işlemleri, olağanüstü bir buluşla artık gerçekleştirebileceksin…

SixthSense adı verilen bu buluş Hint asıllı ve şu anda çalışmalarını Amerika’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) sürdüren Pranav Mistry’e ait. Türkçe “Altıncı his” anlamına gelen SixthSense, etrafındaki fiziksel dünyaya dijital bilgiler üzerinden, el hareketleriyle yönetilen arayüzüyle ulaşmanı sağlıyor. Bu dünyayı şekillendirmek sadece doğal el hareketleriyle gerçekleşiyor.

SixthSense donanımı bir kamera ve küçük bir projektörden oluşuyor. Boynuna bir kolye takar gibi astıktan sonra senin gördüğün her şeyi o da algılamaya başlıyor. Ardından istenen bilgiler herhangi bir yüzeye, duvara veya çevrendeki cisimlere yansıtılabiliyor ve parmaklara takılan sensörler ile yansıtılan bilgiler el ve kol hareketleriyle yönlendirilebiliyor. >>>

Basitçe şu anda bilgisayarlarında gerçekleştirdiğin her türlü işlemi dünyayı bir monitör, ellerini de klavye ve fare gibi kullanarak yerine getirebiliyorsun. E-postalarını bir kayalık üzerinden okuyabiliyor, filmlerini istersen bir vazo aracılığıyla izleyebiliyorsun. Bununla da kalmayarak parmaklarını bir fotoğraf makinası gibi kullanabiliyor, oyunlarını doğrudan ellerinle yönetebiliyorsun.

Sixthsense’in amacı, seni sınırlı bir alandan çıkararak gerçek dünyayla buluşturmak. Böylece tüm dünyayı bilgisayarın gibi kullanabilmeni sağlamak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s