Artık video oyunları da sağlıklı!

Doktorların sağlıklı bir yaşam için günde en az 60 dakikalık yürüyüş önerdiğini bir çok kişi duymuştur. Hatta genellikle bu tür haberler video oyunlarıyla ilişkilendirilir ve çocukların oyun platformları başında geçirdikleri zaman şikayet konusu olur. Oyunların çocukları hareketsizleştirdiği ve tembelleştirdiği söylenir. Ancak bu düşünce artık değişiyor. Özellikle Nintendo Wii ile hayatımıza giren farklı oyun anlayışı, doktorların söylediklerinden geri adım atmalarına sebep oluyor.

Geçtiğimiz günlerde bu değişimi gösteren bir araştırma yapıldı. Yaşları 10 ile 13 arasında değişen 14 erkek ve 9 kızın katıldığı deneylerde TV izleme, Dance Dance Revolution ve Wii sports oyunları ile koşu bandı testleri yapıldı. Sonuçlar ise oldukça etkileyiciydi. Testlerin oyun bölümünün TV izlemekten 3 kat daha fazla ve koşu bandıyla hemen hemen aynı derecede kalori yaktırdığı ortaya çıktı.

Dance Dance Revolution ve Wii Sports gibi oyunlar “exergaming” (egzersiz-oyun) diye adlandırılan yeni bir oyun akımı başlattı. Oyun içerisinde aerobik yaptıran ve Uzak Doğu’dan çıkan bu oyun kavramı gittikçe Batı’yı da etkisi altına aldı. Bugün dünyada en çok satan oyun konsolları ve oyunları “exergaming” olarak adlandırılan türden çıkıyor.

Bu tür oyunların diğer bir avantajı ise aile içindeki her bireyin oynayabiliyor olması. Çoğunlukla erkek çocukların ilgi gösterdiği aksiyon oyunlarından farklı olarak, evin anne ve babası ile kız kardeşi de “exergaming” tarzı oyunlarla oldukça eğleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s