Sessiz Kutu'nun mavi gözlü güzeli

Sağır ve dilsiz bir gencin, çağrı merkezindeki bir kıza olan aşkının anlatıldığı Kutu adlı filmde, toplumsal bir yaraya parmak basılıyor.

Mert Fırat ve İlksen Başarır’ın senaryosunu yazdığı, Kültür Bakanlığı’ndan da destek alarak çekimlerine başlanan “Kutu” filmi, ülkemizde yaşayan milyonlarca engelli vatandaşın yaşadıklarını anlatıyor.

Melisa Sözen’in oynaması beklenen filmde, son anda yapılan bir değişiklikle Saadet Işıl Aksoy rol alıyor.

Binbir Gece’nin oyuncularından Mert Fırat ve Şebnem Köstem’in yanısıra Emre Karayel ve Avrupa Yakası’nda İzzet’i oynayan Timur Acar ve Lale Mansur’un rol aldıkları filmde, kütüphanede çalışan sağır ve dilsiz bir genç ile çağrı merkezinde çalışan bir kızın aşk hikayesi anlatılıyor.

Sağır ve dilsiz bir insan üzerinden, Türkiye’de yaşayan milyonlarca engelli vatandaşın karşılaştığı zorlukların yanısıra, toplumun ve bireylerin onlara bakışının da yansıtıldığı filmin çekimleri devam ediyor.

Senaryosu bu yıl Kanada Uluslararası Film Festivali’nde senaryo dalında finalist de olan “Kutu” isimli filmden kazanılacak paranın bir miktarıyla, işitme engelliler ön okulu açılması planlanıyor.

Avrupa’nın en yüksek engelli nüfus oranına sahip olan Türkiye’deki 9.000 engelli vatandaşın yüzde 90’ı, eğitim alamadığı için işsiz. Türkiye’de işitme engelliler için sadece bir ön okul olması da başka bir dikkat çekici durum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s