Google'da akıllı aramaya 10 yol

Google’da aradığınız veriye daha çabuk ulaşmak için sizlere Google’da en çok kullanılan 11 yolu söyleyeceğiz. Bu 10 yol ile istediğiniz verilere anında ve hızlı bir şekilde ulaşacaksınız.1.Tırnak işaretleri

Tüm anahtar kelimeleri kutuya girerken bazı istediğiniz anahtar kelimeler google’da birinci sırada çıkmaz ve buda sizi rahatsız eder. O zaman örnek verirsek ” veteknoloji” diyerek istediğiniz kelimeye anında ulaşabilirsiniz.

2.Sonuçları Kaldır

Bazı kelimeler ve ifadeler size yanlış sonuçları gösterebilir. Bu yüzden dolayı anahtar kelimelere eksi işareti ekleyerek o sonuçları filtreleyebilirsiniz. örneğin veteknoloji -cyber gibi..

3.Kelime Tanımlayıcılar

Google’ın arama sorgusundaki kelime tamamlayıcısından yararlanın. Bu sayede daha hızlı seçeneklere ulaşacaksınız.

4.Eş Anlamlı

Eş anlamlı kelimeler için yapacağınız arama sorgusunun başına  “~” karakteri koyarak aramalarda o kelimenin eş anlamlısı olan kelimelerde size sıralanacaktır.

5.Resimlerden Yardım

Aradığınız veriye ulaşamadığınız zaman resimlerden yararlanın. Resim sorgu yerinden istediğiniz kelimeyi yazarak görsel metaryellerden istediğiniz sonucu daha iyi kestirebilirsiniz.

6.Tek Bir Sitede Aramak

İstediğiniz bir anahtar kelimeyi daha iyi süzmek için site:veteknoloji.com şeklinde bir sorgu ile vetknoloji.com sitesinde bulunan kelimeleri bulabilirsiniz. Örneğin sorgumuz 4g site:veteknoloji.com olabilir.

7.İstemediğin Siteleri Kaldır

İstemediğin siteleri kaldırmak için ise 4g -site:deneme.com yazarak deneme.com sitesinin arama sonuçlarında çıkmamasını sağlayabilirsin.

Bu teknoloji ile kodlanmış hazır site istiyorsanız www.givemebackmygoogle.com sizin işinizi görecektir.

8.Tarihe Göre Arama

Google arama sorgusunda istediğiniz anahtar kelimenin sonuçlarını güncel olarak elde etmek için gelişmiş arama seçeneğini tıklayarak tarih yazan yerden istediğiniz zaman dilimini seçebilir ve arama sorgunuzu daraltabilirsiniz.

9.Dosya Arama

Google size bu teknolojiyide sunuyor. İstediğiniz anahtar kelimenin bir .pdf dosyası veya .txt dosyası olduğunu mu düşünüyorsunuz.. O zaman yapacağınız şey örnek verirsek 4G filetype:pdf şeklinde bir arama ile sorgunuzu daraltabilirsiniz.

10.Özel Aramalar

Google’da bir sitenin bağlantıları ve başlıklarında arama yapmak için inurl:veteknoloji.com veya intext:veteknoloji.com şeklinde bir arama sorgusu ile veteknoloji.com sitesinde bulunan başlıklarda veya konu içeriklerinde istediğiniz kelimeyide sorgulatabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s