Fotoğraflarla 648 yıllık gelenek ‘Yağlı Güreş’

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, foto-muhabiri Mustafa Özer’in Kırkpınar Yağlı Güreşleri festivali sırasında görüntülediği sıradışı fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

İSTANBUL – “Yağlı Güreş, 648 yıllık gelenek” isimli sergi, Agence France Presse için çalışan fotoğrafçının sıradışı bir teknikle tanıklık ettiği bu önemli geleneksel spora farklı bir bakış getiriyor.

Ağustos ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecek olan sergide yer alan siyah-beyaz fotoğrafların bir bölümü de Fransız Kültür Merkezi’nin İstiklal Caddesi’ne bakan dış duvarlarında sergilenecek.

Foto-muhabiri Mustafa Özer’in çalışmalarından oluşan bu sergi, festival sırasında iki ayrı tarihte çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Çekim ve teknik tarzları nedeniyle bugüne kadar bu konuda yapılmış farklı çalışmalardan biri.

Edirne’nin Osmanlılar tarafından fethinden beri her yıl düzenli olarak yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yönüyle, dünyanın en eski güreş festivali. Festival her yıl Haziran ayının sonu ile Temmuz ayının ilk haftasında düzenleniyor ve yedi gün sürüyor.

Yağlı güreşler dünyada sadece Türkiye’de ve Türkler tarafından yapılan bir spor. Kırkpınar güreşlerini diğer güreş sporlarından ayıran özelliği, pehlivanların, birbirlerini kavramasını güçleştirmek amacıyla, yağlanarak güreşmesi ve bir minder yerine açık havada, bir çayırda yapılması.


Sergi sırasında Lydia Mutschmann tarafından Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde çekilen görüntülerden oluşan bir video-art gösterimi de gerçekleştirilecek.

Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Caddesi No: 4 Taksim

0212.393.81.11

www.infist.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s