The Godfather II – İNCELEME

Çıkış tarihi: 07 Nisan 2009
Tür: Aksiyon
Platform: PC, PlayStation 3, Xbox 360
Yapımcı: EA Redwood Shores
Yayıncı: Electronic Arts
Türkiye distribütörü: Aral

The Godfather, EA’in ciddi olarak üstünde durduğu projelerden biri. İlk oyun 2006 yılı başlarında Xbox ve PS2 için piyasaya sürülmüştü. Oyunun çıkışının ardından Grand Theft Auto benzetmesi yapılarak bir hayli eleştirilmişti. Oyuncuların pek çoğu büyük beklentiler içinde satın aldıkları The Godfather’da gördüklerinden tam olarak tatmin olamamıştı. Buna rağmen oyun yeni nesil konsollara da uyarlanarak tekrar piyasaya sürülmüştü. Her ne kadar filmin kahramanlarından Marlon Brando ve diğer bir çok sevilen karakter oyuna sesleriyle katılmış olsalar da, ilk oyun standartların üzerine çıkamamıştı.

Ancak bu konuştuğumuz standartların neye ve kime göre olduğu büyük önem taşıyor. GTA ile yarışabilecek ve onun tadında bir oyun arayışında olanlar için, pek tabii The Godfather tamamen hayal kırıklığı. Fakat filmin hayranları için böylesine bir tecrübe oldukça keyif verici. Al Pacino’nun, EA’in sesini ve karakterini kullanması için izin vermemiş olması, böylesine karakterlere odaklanan bir yapımda kuşkusuz büyük eksiklik. Bütün olanlara rağmen EA uzun zamandır üzerinde çalıştığı The Godfather II ile yeniden aramıza dönüyor.

AİLELER SAVAŞI
The Godfather II önceki oyunun hemen bıraktığı yerden başlıyor. Oyuna Dominic olarak giriş yapıyoruz. Corleone organizasyonu içinde yeni Don yapılmış karakterimize orjinal filmden de hatırlayacağımız Don Vito Corleone’nin oğlu Michael, Fredo ve Tom Hagan gibi karakterler yardım ediyor. Dominic olarak ailemizi oluşturarak New York, Florida ve Küba’da işlerimizi yürütmeye başlıyoruz. Oyun, filmin hikayesini tam olarak izlemiyor olsada, orjinal filmden klasikleşmiş sahneleri görebiliyoruz.

Senatöre gönderilen tehdit mektubu, Michael tarafından gerçekleştirilen meşhur “Kalbimi kırdın (You broke my heart)” konuşması gibi canlandırmaları tekrar yaşıyoruz. Temel hikayede kilit noktalar açılıyor fakat hikayeyi farklı yollardan giderek oynayabiliyoruz. Hikaye üzerinde odaklanarak oyunu sürdürmek mümkün ancak esas eğlence ailemizi bir imparatorluk haline getirmeye çalışıp, rakip ailelerin işlerini ele geçirmeye çalışınca başlıyor.

YERALTI DÜNYASINDA İNCE İŞLER
Önceki Godfather oyunu daha çok iş üzerine odaklanıyordu. Bu defa şehirler etrafında dönen iş düzenine daha fazla odaklanmamız gerekiyor. İşler bir çok farklı kategoriye ayrılıyor. Fahişelik, kaçakçılık, para aklama ve daha başka bir çok alanda takip etmemiz gereken bir ticaret var. Kontrolleri silahlı baskınlarla ve dükkan sahiplerini korkutarak yapıyoruz. Belli bir kategoriye ait işler tek bir ailenin eline geçtiğinde oyun bize özel bir bonus sunuyor. Örneğin silah işini elimizde tuttuğumuzda fazladan cephane bonusu alıyoruz. Ya da uyuşturucu işinde rakipsiz kalırsak adamlarımızın maliyeti azalıyor.

Oyunun önemli bir bölümü aksiyon ve çatışmalarla geçse de bir hayli ayrıntılı harita, The Don’s View ile şehirlerin 3 boyutlu görünümlerini sunuyor. Böylelikle işin döndürüldüğü lokasyonları, görev yerlerini, haraçları ve daha bir çok noktayı haritadan izleyebiliyoruz. The Don’s View aynı zamanda ailenin durumunu kontrol etmemize de yardımcı oluyor. Para karşılığı aile üyelerinin yeteneklerini artırabiliyoruz, düşük seviyeli üyeleri bazı görevlere atayabiliyoruz ve para akışını izleyebiliyoruz.

HEM AKSİYON HEM DE STRATEJİ
The Godfather II’yi diğer aksiyon oyunlarından ayıran bir diğer özelliği de içinde stratejik unsurların olması. Kapıları kırıp silahlarla içeriye dalmak ve etrafa kurşun saçmak başlarda işe yarayabiliyor ama oyun ilerledikçe ve derinleştikçe sadece bu tür aksiyonlarla idare etmek mümkün olmuyor. Rakip aileler büyüdükçe ve daha fazla düşmanla karşılaştıkça bir anda her şeyi kaybedebiliyoruz.

Baskınlar öncesi iyi bir planlama yapmamız gerekiyor. Örneğin polisin baskın yapacağımız yere gelipte işleri karıştırmaması için hatları kesmemiz gerekiyor. Saldırılan mekana daha sessiz ve sinsice sızmak ani baskınlardan çok daha kolay bir şekilde düşmanı etkisiz hale getirmemizi sağlayabiliyor.

ÇOK KİŞİLİK MOD

The Godfather II’nin çok kişilik oyun modunda “Team Deathmatch”, “Don’s Control”, “Safecracker”, “Fire Starter” ve “Demolution Assault” bulunuyor. Don’s Control ile iki takım çatışma sonrası kalacak ganimetler üzerine bahse giriyor. Safecracker’da ise hızlı bir şekilde kasaları kırmak gerekiyor. Fire Starter’da ise yangın çıkarılıyor. Demolition Assault ile mümkün olduğunca çok hedef yok edilmeye çalışılıyor.

Çok kişilik modda kazanılan paralar tek kişilik oyuna transfer edilebiliyor. Bunun yanında bazı silahların kilidi açılıyor ve böylece adamlarımız daha iyi ve güçlü silahlara sahip olabiliyor.

GRAFİKLER:
Grafikler biraz eskimiş izlenimi veriyor. Ancak bunun yanında etkileyici görseller de bulunuyor. Örneğin yangın çıktığında alevleri izlemek gerçekten çok hoş. Oyundaki şehirler diğer benzer aksiyon oyunlarındaki kadar canlı değil.

GTA IV’teki Liberty City kendine has karakteri olan bir şehirdi. Oradaki canlılık maalesef The Godfather II’nin geçtiği şehirlerde yok. Belki de oyuna üç farklı şehrin dahil edilmesinin dışında tek bir karakteristik şehir daha iyi olabilirdi.

SONUÇ:
Hikaye ilerledikçe, küçük bir fırından oldukça büyük ve özellikleri olan fabrikalara sahip olmaya kadar gidiyor. Tabii belli bir noktadan sonra strateji unsurlarına da hakim olmak gerekiyor. The Godfather saf bir aksiyon üzerine kurulmuş olsa da kesinlikle strateji büyük önem taşıyor.

Önceki oyunu sevenler büyük bir ihtimalle The Godfather II’de aradıklarını bulacaklar. Ancak oyun, türün meraklılarını da heyecanladıracak bir hikayeyi içinde barındırıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s