Google' a rakibim diyen "Bing" başarılı olabilecek mi?

Microsoft’un çok konuşulan arama motoru, daha doğrusu “karar verme” motoru Bing geldi çattı. Biz de sizin için Bing arama motorunun yapabildiklerine inceledik.

bing logosu
bing logosu

İnternet o kadar uçsuz bucaksız bir bilgi yığını ki istediğiniz yere yardımsız ulaşmak neredeyse imkânsız. Bu yüzden bütün her kullanıcı bilgisayarlarında web tarayıcısını açar açmaz bir arama motoruna sarılıyor. Durum böyle olunca da internet arama motorlarının kazançları ve değerleri inanılmaz şekilde artıyor. Bu pastadan en büyük payı alanlar %82 ile Google ve %10 ile Yahoo. Microsoft Live Search arama motorunun pastadaki payı ise sadece %2,5. Durum böyle olunca kolları sıvayan Microsoft karşımıza yeni bir arama motoruyla, daha doğrusu bir “karar verme” motoruyla çıktı: Bing.

Microsoft‘un daha kullanıma sunulmadan çok konuşulan, beklenmedik destekler gören arama motoru Bing‘in en önemli özelliği, basit sorulara cevap vermesinin yanında kullanıcıya çevrimiçi alışveriş, gezi planları ve sağlık bilgileri gibi konularda önerilerde bulunabilmesi.

Google’da olduğu gibi Bing’de de giriş sayfasında web ya da resim araması seçenekleriniz var. Bunların yanındaki “Diğer” seçeneği ise sizi en çok aranılan öğelere götürüyor. Bing’in Avrupa ve Amerika sitelerinde bunların yanında çevrimiçi alışveriş, video ve harita seçenekleri de bulunuyor. Microsoft’un bu seçenekleri Türkiye için ne zaman etkinleştireceği ise şimdilik belirsiz. Biz galerimizde bu özelliklere de yer vermeye çalıştık.

Bing’in sol taraftaki akıllı sütunu yaptığınız aramada sonuçlarınızı detaylandırmanızı sağlıyor. Örneğin ünlü müzik grubu “U2″yu aradığınızda sol kısımdan güncel röportajların, fotoğrafların, şarkıların, videoların ve ilgili alışveriş sitelerinin olduğu alt sonuç gruplarına ulaşabiliyorsunuz.

xRank ise yaptığınız aramanın en çok arananlar listesindeki yerini ve aramalarla ilgili grafiklerle detayları görmenizi sağlıyor.

Bing Amerika ve Avrupa’da klasik arama işlevinin yanında alışveriş ve gezi konularında size önerilerde bulunabiliyor. Örneğin Seattle’dan New York’a uçak bileti bakabiliyor, kalabileceğiniz otelleri inceleyebiliyor ve bunun hemen ardından da uygun bir restoran bakabiliyorsunuz. Hatta kullanıcıların oteller ve restoranlarla ilgili yorumlarını da okumanız mümkün.

www.bing.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s