Çocuğunuza Boyama Kitabını Yasaklayın !

bazen iyi bildiğimiz şeyler yanlış, yanlış bildiğimiz şeylerde doğru olabilir.

hepimiz eminim ki küçüklüğümüzde boyama kitaplarına sahip olmuşuzdur. bu tür kitaplar çok gelişiminde %100 olumsuz etki yaratmaktadır.

çünkü çocuklar boyama yaparken sınırsız olmalıdırlar. siz onları belli bir alanı boyamaları için sıkıştırırsanız çocuğun düşünce kapasitesini, hayal dünyasınıda o alanla kısıtlamış olursunuz.

bir çocuk gökyüzünü kırmızı boyayabilir, ona neden kırmızıya boyadın gökyüzü mavi olur derseniz o anda çocuğu kaybedersiniz. çocuğun hayal dünyası bizim aklımızın almayacağı kadar geniştir.

eğer ki sizde bir eğitimci, bir ebeveyn ya da abi – abla iseniz, çocuklarımız için bu saydıklarımı lütfen göz önünde bulundurmaya çalışın…

unutmayın ki çocuk, sonu olmayan bir uzaydır. onu küçük bir boyama alanı ile kısıtlamak. Tüm yaşamını kısıtlamaktır…

Süleyman Fahri KURT

Reklamlar

3 responses to “Çocuğunuza Boyama Kitabını Yasaklayın !

 1. Bunu bilmiyordum açıkçası ama bu görüşün dayanağı nedir bilmek isterdim. Elbetteki çocuklar önce özgürce çizebilmeli ama boyama kitaplarının amacı sanırım bu değil zaten. Çocuğun bilişsel gelişimine faydalı olduğunu düşünüyorum gökyüzü ne renge boyanır çim ne renktir mesela bunları yerine oturtabilir. Ya da bir kalemle boyama yaparken el koordinasyonu gibi hareketleri geliştirebilir. Bunlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Hatta ben büyüklere bile tavsiye ediyorum deşarj yöntemi olarak görüyorum zevkli de(: Tabi bir araştırmacı değilim ama en azından kendi alanımda çocuklarla uzmanlaşmak isteyen biriyim.

  Yine de ilginç bir yazıydı.

 2. Olaya farklı bir açıdan bakıyorsunuz fakat malesef bazı noktalarda hatalarınız var. Çocuğun bilişsel gelişimi ile boyama kitabı arasında ne tür bir bağlantı var ben tam olarak çözemedim.

  Çocuk zaten gökyüzünün “mavi”, çimlerin ise “yeşil” olduğunu bilir; fakat hayal dünyasına bu renkler farklı yansır. Yaşam kalitesi yüksek çocukların resimlerini incelediğimizde, genel olarak çok renkli ve sıcak renklerin hakim olduğu resimleri görebiliriz. Yaşam kalitesi düşük olan çocukların resimlerine göz attıgımızda ise koyu renklerin hakim olduğu, gökyüzünün siyah, çimlerinse yer yer kahverengi tonlarda boyandığı aşikar.

  Psikolojik olarak bir çocuğu çözümlemede resim çok önemlidir. işte siz çocuğun kafasına “boyama kitabını” diretirseniz. ne çocuk ruh halini kağıda yansıtabilir ne de yaptığı mavi gökyüzünden mutlu olabilir.

  Son olarak “el koordinasyon gelişimi’ ne” gelirsek boyama kitapları geliştirmek bir yana çocuğun kas gelişiminin aşırı zorlanmasından dolayı daha zararlı etkiler oluşturabilir…

 3. Bencede çok farklı bakıyoruz mesleğim itibariyle çocukların ruh sağlığı hakkında bilgilerim var eğitimim de var. Ben çocuklarla boyama yaptığımda yine özgürce seçiyorlar renkleri hatta bir elbiseyi tek renk yerine rengarenk boyayabiliyorlar(:
  Bilişsel gelişimden kastım ise objeleri algılama, renkleri hakkında fikir yürütme, nesne hakkında bir şema oluşturma vb. Yani aslında size katıldığım kadar yönler var bu kadar da olumsuz mu bu durum?
  Çocuklar resim yapmasın demiyoruz ki boyama kitabı bir çeşitlilik ayrıca çocuklarla güzel bir iletişim kurma yönü.(:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s