Facebook: 8 Ayda 100 Milyondan 200 Milyon Kullanıcıya

\

Sosyal ağ sitesi Facebook, Ağustos 2008’de 100 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Peki 100 milyon’dan 200 milyon kullanıcıya sadece 8 ay içerisinde ulaşabildiğine inanabiliyor musunuz? Yüz binlerce kullanıcınız olduğunda %100 büyüme inanılmazdır, ancak yüz milyon kullanıcınız olduğunda %100 büyüme inanılmazın da ötesinde bir şeydir.

Daha da ötesi, Facebook’a biçilen 15 milyar dolarlık değer, 2008 yılı için biraz fazla gösterilmişti. Şimdi sitenin kullanıcı tabanı ikiye katlandığına göre sizce bu değer hala az mı? Ya da, belki de, olması gerekenin çok mu altında? Ekonomik krize ve Facebook’un kar elde etmeyi beceremediğine dair basında çıkan haberlere rağmen, bu hızda büyümeye devam ettiği sürece, basının süt dökmüş kediye döneceğini sanmıyorum.

Bunu kutlamak için Facebook, bir bağış kampanyası başlatmış durumda. Kulanıcılar buraya giderek Facebook’un kendi komüniteleri ile daha derinlemesine iletişim kurmalarında, değişimi etkilemesinde ya da uzaktaki bir akrabası ile iletişim kurmasında nasıl yardımcı olduğunu anlatabilirler. 16’nın üzerindeki bağış ve vakıf kurumu ile anlaşan Facebook’un hediye mağazası üzerinden bir hediye almanız durumunda ücretin %90’ı ile %95’i bu hayır kurumlarına aktarılacak ve Facebook kendisine herhangi bir para ayırmayacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s